W jaki sposób usunąć niechcianą farbę z włosów

 

W jaki sposób usunąć niechcianą farbę z włosów? Farbowanie włosów może poprawić wygląd, ale jeśli jest nieumiejętnie wykonane albo z jakichś powodów coś pójdzie nie tak lub po prostu kolor okaże się brzydki, pojawia się problem usuwania farby. Można to zrobić, ale w jaki sposób?

Kłopoty z farbą
Na rynku dostępne są przeróżnego rodzaju specyfiki do farbowania włosów m.in.
– naturalne farby do farbowania włosów (jak np. naturalne farby Sanotint, Biokap)
– pianki koloryzujące
– niektóre szampony

Produkty te charakteryzują się bardzo dużą trwałością. O to poniekąd chodzi, ale jest to też frapujący problem, jeśli zdecydujesz się na jedną szaloną noc zafarbować włosy na niebiesko, a kolor nie będzie chciał się spłukać. Zresztą jednakowo przykre jest, o ile zamiast perły, wyjdzie kolor rudy, prawda? Jeśli przejrzysz fora internetowe, znajdziesz tam masę bezużytecznych wskazówek.

UWAGA!
Niektóre z farb na rynku mają w nazwie „ naturalne farby do włosów „ – uwzględniając na bogactwo naturalnych składników odżywczych, które się w nich znajdują (m.in. proteiny roślinne, olejek arganowy, złote proso, liofilowe kwasy owocowe, wyciąg z wierzby), przy jednoczesnym braku szkodliwych składników (do których można zaliczyć Parafenylenodiamina (PPD), ftelany, nikiel, Kwas p-hydroksybenzoesowy, Tetrahydro-6-nitrochinoksalina) , jednak wciąż są to farby do trwałej koloryzacji, o ile producent nie zaznaczył tego zupełnie inaczej i podczas usuwania ich z włosów, należy je traktować jak właściwie każde inne farby stateczne.

 

Co usuwa kolor z włosów ?
Ogólna zasada jest bardzo prosta: o ile farba była na bazie amoniaku, to zadziała najlepiej zmywacz z amoniakiem. Niszczy włosy – owszem, w takim samym stopniu jak sama farba, natomiast wymyć farbę najszybciej można takim samym rozpuszczalnikiem, jaki posłużył do jej naniesienia. Różnorakie domowe porady o wybielaczach, sodzie, soli i kwasie cytrynowym można włożyć między bajki. Stosując takie sposoby, możesz tylko sobie zaszkodzić.

Do usuwania koloru służy dekoloryzator. Jest to specjalna substancja, w zasadzie przypominająca nieco farbę, ale bez dodatku pigmentu. Po nałożeniu i odczekaniu kilku chwil, rozpuszczalnik zamieszczony w dekoloryzatorze rozpuszcza farbę i można ją wypłukać wodą.

Jak to robi fryzjer?
W salonie fryzjerskim – oczywiści odpowiedniej klasy – można także wykonać dekoloryzację. Dekoloryzacja włosów jest to kilkuetapowy proces, który polega na „wyciągnięciu”pigmentu ze struktury włosa, wypłukaniu rozpuszczonej farby , a dodatkowo naniesieniu maski regenerującej. Ten ostatni etap jest bardzo ważny, ponieważ dekoloryzatory i farby dość poważnie ingerują w strukturę włosa, uszkadzając jego powierzchnię.

Czy można taki zabieg stworzyć samodzielnie? W zasadzie tak, jednak potrzebny jest niewątpliwie dekoloryzator. W hipermarkecie go nie zakupisz. W tej samej chwili najlepiej należy przejrzeć ofertę sklepów z wyposażeniem salonów fryzjerskich. Tu również nie za każdym razem będzie łatwo, ponieważ dekoloryzacja jest zabiegiem dosłownie w najbardziej obleganych salonach wykonywanym relatywnie rzadko, toteż znalezienie dobrego dekoloryzatora chwilę potrwa. Warto jednak uzbroić się w cierpliwość.

Czy dekoloryzacja szkodzi?
Powiedzmy otwarcie – nie da się usunąć farby do włosów, bez lekkiego przynajmniej uszkodzenia powierzchni włosa, ponieważ pigment nie tylko pokrywa włosy z zewnątrz, ale jest w pewien sposób wbudowany w ich strukturę. świetny dekoloryzator natomiast jest na tyle łagodny, aby włosy nie utraciły swojego blasku. Mogą przez pewien czas nie chcieć się układać, przesuszać lub przetłuszczać, niemniej jednak w każdej chwili są to kłopoty przejściowe. O ile natomiast zastosujesz domowe metody lub kupisz kiepski zmywacz farby, to może dojść do uszkodzenia głębokich struktur włosa, co będzie skutkowało zwiększeniem łamliwości. Można także doprowadzić do podrażnienia skóry głowy, a w konsekwencji do trwałego osłabienia włosów.

Sama dekoloryzacja nie jest zabiegiem bardziej szkodliwym dla włosów niż farbowanie, natomiast o ile po usunięciu koloru nałożysz jakiś preparat odżywczy, to całkiem możliwe, że w ogóle nie zauważysz żadnych problemów. Pamiętaj, że najbardziej narażone na uszkodzenia są nasady włosów oraz ich końcówki. Te pierwsze ulegają osłabieniu i włosy łamią się lub wypadają, natomiast końcówki mogą tracić kolor lub rozdwajać się, dlatego użycie stosownego kosmetyku regenerującego jest niezbędne.

Źródło informacji: naturalne farby Sanotint.

FacebookTwitterGoogle+Podziel się

1 comment:

Dodaj komentarz