Kancelaria adwokacka – radcy prawnego

Zarówno kancelaria adwokacka, jak i radca prawny zajmują się udzielaniem pomocy prawnej. Chociaż niektórzy uważają, że to ta sama profesja, to faktycznie różnią się od siebie. W dzisiejszym artykule omówimy, czym z dużą uwagą zajmuje się kancelaria adwokacka i radca prawny a także jakie są między nimi różnice.

Kancelaria adwokacka to jednostka organizacyjna, w której adwokaci świadczą pomoc prawną dla swoich klientów. Adwokaci są prawnikami posiadającymi wyższe wykształcenie prawnicze, ukończone studia na kierunku prawo a także odbyty staż adwokacki. Mają oni prawo reprezentowania swoich klientów przed sądami i organami administracji publicznej, jak również doradzania w kwestiach prawnych, sporządzania opinii prawnych, umów, pism procesowych, jak również w zakresie mediacji i negocjacji. Prawnik może prowadzić jednoosobową kancelarię adwokacką, ale także pracować w zespole adwokackim. W Polsce każdy prawnik jest wpisany na listę adwokatów prowadzoną przez okręgową radę adwokacką.

Radca prawny to również prawnik posiadający wyższe wykształcenie prawnicze a także odbyty staż radcowski. Radca prawny może udzielać porad prawnych oraz reprezentować swoich klientów przed sądami i organami administracji publicznej. Radca prawny może też sporządzać umowy i pisma procesowe, a także doradzać w zakresie mediacji i negocjacji. Radca prawny może prowadzić jednoosobową kancelarię radcy prawnego, niemniej jednak także pracować w zespole radców prawnych. W Polsce każdy radca prawny jest wpisany na listę radców prawnych prowadzoną przez okręgową izbę radców prawnych.

Najważniejszą różnicą między kancelarią adwokacką a kancelarią radcy prawnego jest zakres świadczonych usług. Adwokat ma szerszy zakres uprawnień, w tym prawo do reprezentowania swoich klientów przed wszystkimi sądami, podczas gdy radca prawny może działać tylko w określonych sprawach i przed określonymi sądami. Inną różnicą jest specjalizacja adwokatów i radców prawnych. Adwokaci zwykle specjalizują się w prowadzeniu spraw karnych, cywilnych i administracyjnych, podczas gdy radcy prawni specjalizują się w prowadzeniu spraw związanych z prawem handlowym i gospodarczym.

Warto sprawdzić: Radca prawny Dąbrowa Górnicza.

FacebookTwitterGoogle+Podziel się

0 comments:

Dodaj komentarz